Oldtimers forumas

Senovinių transporto priemonių gerbėjai
Dabar yra 2024 Bal 29 Pir, 1:19

Visos datos yra UTC + 2 valandos



Forumo taisyklės


Tema skirta tik diskusijoms.

Komerciniai skelbimai keliami čia: viewforum.php?f=56



Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 6 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: 2007 Vas 22 Ket, 16:13 
Atsijungęs
Forumietis
Forumietis

Užsiregistravo: 2004 Kov 16 Ant, 18:32
Pranešimai: 479
Miestas: Biržai
va bandau tvarkytis skryne, senus dazus kiek galėjau nugramdžiau su dažų nuėmikliu, dar apdorosiu su pelėsiu nuėmėju ir bus gerai... Va tik nežinau ką daryti su metalinėmis skrynios dalimis pritrūkau tiek žinių tiek fantazijos, kaip būtų galima apdoroti surūdijusias jos dalis, kad toliau neberūdytu, nebūtų tepolios ir atrodytu senai.. Kaip jums mintis geras rudžių suryšėjas su cinku, o po to matinis lakas tiek ant medžio tiek ant metalo?
Ir dar klausimėlis kur būtų galima pasidaryti jai tinkamą raktą?

Prašau pasidalinkite savo įdėjomis


Prikabinti failai:
Failo aprašymas: Skrynia

Picture 011.jpg
Picture 011.jpg [ 86.99 KiB | Peržiūrėta 4258 kartus(ų) ]

_________________
RENKUOSI GAZ - VAŽUOJU IR TAUPAU ! { GAZ-69A 1971m , Iž - 49+ВП - 56 }

865224077
Dalintis: Dalintis Facebook
Į viršų
 Aprašymas  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 2007 Vas 22 Ket, 20:55 
Atsijungęs
Forumietis
Forumietis
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2006 Sau 15 Sek, 16:25
Pranešimai: 71
Miestas: savo vietoje
Gerai, skaitau pamokslą toliau:

Geležies ir jos lydinių dirbinių konservavimas

Daugiausia geležies dirbiniams kenkia drėgmė, dėl kurios metalo paviršiuje susidaro geležies oksidai, hidroksidai, druskos. Geležies korozijos produktai vadinami rūdimis. Jos gali plisti įvairiomis kryptimis, neretai atsisluoksniuodamos, apnuogindamos metalą, kuris vėl reaguoja su aplinkos drėgme ir deguonimi, gilindamas koroziją. Tokia grandininė metalo irimo reakcija gali vykti iki visiško geležies dirbinio sunykimo. Korozija reiškiasi tamsių, kartais drėgnų, dėmių ar rūdžių židinių atsiradimu ant dirbinio paviršiaus arba viso paviršiaus pasidengimu rūdimis. Pastebėjus šiuos požymius pirmiausia būtina nustatyti korozijos priežastis. Jomis gali būti netinkamos saugojimo sąlygos: per didelė ar nepastovi drėgmė ir temperatūra, skirtingų metalų eksponatų tarpusavio sąlytis arba jų sąlytis su irstančia oda, rūgščiu ar nekokybišku popieriumi ar kartonu ir pan. Korozijos pažeistus geležies dirbinius būtina nedelsiant atskirti nuo kitų eksponatų ir stabilizuoti korozijos procesą.

Prieš konservavimą metalo dirbinius būtina atidžiai apžiūrėti ir įvertinti jų būklę. Jei geležies paviršius nešvarus, dėmėtas, bet rūdžių sluoksnis yra plonas, eksponato konservavimas yra paprastesnis ir lengvesnis. Jeigu geležis yra labai surūdijusi, storas rūdžių sluoksnis iškreipęs dirbinio paviršių ir formą, tai pasirenkant konservavimo būdą būtina konsultuotis su kvalifikuotu restauratoriumi.


Į viršų
 Aprašymas  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 2007 Vas 22 Ket, 20:56 
Atsijungęs
Forumietis
Forumietis
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2006 Sau 15 Sek, 16:25
Pranešimai: 71
Miestas: savo vietoje
Mechaninis rūdžių valymas:

Geležies dirbinių konservavimas pradedamas nuo mechaninio valymo - paviršiaus nešvarumų ir purių, nestipriai su metalu sukibusių rūdžių pašalinimo. Tam reikalingi plieniniai, kieti šerių šepečiai, skalpeliai, dildelės, metaliniai stomatologiniai krapštikliai, kaltukai. Esant galimybei naudojami geležiniai diskiniai šepečiai, specialios restauravimui skirtos smėliasrovės bei ultragarso prietaisai. Mechaniškai rūdys nuvalomos visiškai arba iki pakankamai tolygaus ir plono rūdžių sluoksnio. Rūdys lengviau nuvalomos suminkštinus jas žibalu, benzinu, mineraliniais ar augaliniais aliejais, pramoniniu preparatu „Unisma“. Valomus objektus galima pamerkti į šiuos skysčius, jais apipurkškus ar sutepus ir apvyniojus polietileno plevėle palaikyti 1-2 paras. Tai galima pakartoti keletą kartų. Rūdis galima suminkštinti ir vandeniu ar vandens ploviklių tirpalais. Jie paruošiami į vandenį įpylus grynų nejoninių paviršinio aktyvumo medžiagų (PAM) arba pramoninių valymo priemonių („Kaštonas Plius“, „Grindų ploviklis“). Po to dirbinys gerai nuplaunamas vandeniu, nušveičiamo--s suminkštėjusios rūdys. Naudojant vandeninius tirpalus metalą būtina gerai išdžiovinti. Po valymo vandeniniais tirpalais dirbinį būtina pamerkti į spiritą arba acetoną, kurie garuodami iš metalo porų pašalina vandenį.


Į viršų
 Aprašymas  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 2007 Vas 22 Ket, 20:57 
Atsijungęs
Forumietis
Forumietis
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2006 Sau 15 Sek, 16:25
Pranešimai: 71
Miestas: savo vietoje
Cheminis rūdžių valymas:

Po mechaninio valymo rūdys galutinai gali būti šalinamos cheminiais tirpalais. Cheminiai rūdžių šalinimo metodai naudotini tik pakankamai tvirtiems dirbiniams. Tam tinka kai kurių rūgščių, šarmų, druskų tirpalai. Gali būti naudojamos citrinos, ortofosforo rūgštys, nes jos nėra labai aktyvios ir agresyvios. Jų poveikis tampa dar švelnesnis, jei į jas įdedamas nedidelis kiekis (iki 1%) inhibitoriaus tiourėjos. Pateikiame keletą tokių cheminio rūdžių šalinimo būdų.

1. Paruošiame 10-20 % citrinos rūgšties tirpalą: 100 - 200 g citrinos rūgšties ištirpinama 900-800 ml vandens, į tirpalą įdedama 5-10 g tiourėjos. Valomas objektas 30-čiai min. pamerkiamas į paruoštą tirpalą. Išėmę nuplauname, mechaniškai pašaliname suminkštėjusias rūdis. Tai galima pakartoti 4-5 kartus. Nuvalius rūdis eksponatą būtina gerai nuplauti tekančiame vandenyje, likusią rūgštį neutralizuoti 2% sodos (natrio karbonato ar hidrokarbonato) tirpalu, 30-60 min. pamirkyti distiliuotame ar bent virintame vandenyje, keičiant jį tol, kol vanduo lieka neutralus (pH-7). Vandens rūgštingumas tikrinamas su universaliu indikatoriniu popierėliu.

2. Paruošiame maždaug 10-15% ortofosforo rūgšties tirpalą. Į 500ml vandens įpilama 100-150 ml koncentruotos 65 % ortofosforo rūgšties ir pridedame 6 g inhibitoriaus tiourėjos. Jeigu turima ortofosforo rūgštis yra kitos koncentracijos, būtina apskaičiuoti į vandenį pilamos rūgšties kiekį. Mechaniškai nuvalytas dirbinys merkiamas į paruoštą tirpalą. Priklausomai nuo rūdžių sluoksnio storio jis tirpale laikomas 40-90 min. Kas 15-30 min. dirbinį reikėtų iš tirpalo išimti ir mechaniškai nuvalyti po tekančiu vandeniu. Ortofosforo rūgštimi galima visiškai pašalinti rūdis. Jei jų sluoksnis plonas, galima naudoti mažesnės koncentracijos tirpalą. Sureagavusį, rudą, rūgšties tirpalą būtina pakeisti nauju. Pašalinus rūdis metalas plaunamas ir neutralizuojamas kaip ir šalinant rūdis citrinos rūgštimi.

Restauratoriai rūdžių šalinimui kartais naudoja pramoninius koncentruotus preparatus, pvz., rūdžių modifikatorių „Buvanol“ - ortofosforo rūgšties ir tanino vandeninį tirpalą. Naudojant šį ir kitus pramoninius preparatus būtina laikytis instrukcijos, sužinoti juos sudarančius komponentus ir pasitarti su restauravimo specialistais.


Į viršų
 Aprašymas  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 2007 Vas 22 Ket, 20:58 
Atsijungęs
Forumietis
Forumietis
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2006 Sau 15 Sek, 16:25
Pranešimai: 71
Miestas: savo vietoje
Rūdžių surišimas į stabilius junginius

Jeigu po mechaninio ar cheminio valymo ant metalinio eksponato lieka plonas rūdžių sluoksnis, jį galima surišti į inertiškus ir stabilius netirpius junginius. Tam galima naudoti tanino tirpalą. 200 g tanino sumaišyti su 0,5 l vandens, įpilti 150 ml etilo alkoholio ir praskiesti vandeniu, kad iš viso būtų 1 litras tirpalo. Sausas metalinis dirbinys nuriebalinamas organiniais tirpikliais (acetonu, spiritu, benzinu), teptuku užtepama tanino tirpalo ir įtrinama šepečiais. Įtrynimas kartojamas 5 -10 kartų. Tanino tirpalas įsiskverbia į rūdžių sluoksnį ir chemiškai jas suriša į netirpius kompleksinius junginius , kurie gerai sukimba su geležimi. Ši reakcija vyksta tik esant pakankamam kontaktui su oro deguonimi, todėl objektas turi būti sausas, o tirpalas intensyviai įtrinamas. Geriausia apdoroti šiltą metalą šiltu (apie 300C) tanino tirpalu. Kai ant metalo paviršiaus atsiranda nesureagavusio tanino perteklius, susidaro blizganti plevėlė. Ją iš karto reikia nuvalyti spiritu ir vėl įtrinti tanino tirpalu. Eksponatą galima dengti apsauginėmis dangomis maždaug po 3 parų, nes tik per tą laiką atsiranda tanino ir geležies kompleksiniai junginiai.

Jeigu ant eksponato yra storas sluoksnis rūdžių, tanino tirpalą galima parūgštinti įlašinus į jį ortofosforo rūgšties, kol tirpalo rūgštingumas (pH) bus lygus 3-ims (pH pamatuojamas indikatoriniais popierėliais).

Geležinius dirbinius patartina taninuoti net visiškai pašalinus rūdis, kadangi metalo porose dažniausiai lieka akiai nepastebimų rūdžių. Jas taninas suriša, sudarydamas papildomą sluoksnį, kurį galima laikyti savotišku gruntu.

Jeigu anksčiau taninuoto geležinio dirbinio paviršiuje atsirado korozijos židinių, būtina tirpikliu nuvalyti apsauginę vaško dangą, korozijos dėmes padengti rūdžių minkštintoju „Unisma“. Uždengus polietileno plėvele, dirbinys laikomas 24 val., po to mechaniškai nuvalomos rūdys, paviršius nuriebalinamas, taninuojamas ir dengiamas vašku.


Į viršų
 Aprašymas  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 2007 Vas 22 Ket, 21:00 
Atsijungęs
Forumietis
Forumietis
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2006 Sau 15 Sek, 16:25
Pranešimai: 71
Miestas: savo vietoje
Apsauginės dangos

Nuvalus ir surišus rūdis metalo dirbiniai yra dengiami apsaugine danga. Tam dažniausiai naudojami sintetiniai polietileniniai vaškai. Vaško emulsijos paruošimas: 5 g sintetinio vaško ir 0.5 g parafino (jeigu naudojamas sintetinis vaškas „Kosmoloidas“, parafino nereikia) užpilamae vaitspiritu, kad vaškas būtų apsemtas. Vaškas tirpinamas apie 10 val., po to dar įpilama vaitspirito, kad iš viso tirpalo būtų 100 ml. Prieš dengiant vašku, metalas pašildomas. Vaško emulsiją rekomenduojama pašildyti tiek, kad ji pasidarytų skaidri. Dengiama šeriniu teptuku keletą kartų. Dangai truputį atvėsus ir šiek tiek sukietėjus poliruojama minkštu audiniu (ypač tinka flanelė).


Į viršų
 Aprašymas  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 6 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos




Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 8 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume Patvirtinkite tapatybę
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume Patvirtinkite tapatybę
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  




Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

 Paskutinės sukurtos temos 
Naujų pranešimų nėra Tema turi prikabintų failų Neatsakyta tarybinis naktipuodis su dangčiu

vytautasvaranka » 2021 Sau 27 Tre, 19:44

Naujų pranešimų nėra Tema turi prikabintų failų Vyriškos mados 1934 rudens katalogas

donato » 2021 Kov 28 Sek, 19:30

Naujų pranešimų nėra Tema turi prikabintų failų Senovinis termografas (?)

Raimis » 2021 Vas 28 Sek, 22:43

Naujų pranešimų nėra Tema turi prikabintų failų Elektrotechnikos prietaisas

Raimis » 2020 Gru 27 Sek, 13:06

Naujų pranešimų nėra Tema turi prikabintų failų Atsakyta Kas tai?plomba?

ecka000 » 2020 Geg 02 Šeš, 12:45

Naujų pranešimų nėra Tema turi prikabintų failų Neatsakyta kepure

feisas » 2019 Rgp 22 Ket, 19:52

Naujų pranešimų nėra Tema turi prikabintų failų Neatsakyta Kirtiklis?

Paulyx » 2019 Lap 23 Šeš, 21:46

Naujų pranešimų nėra Tema turi prikabintų failų Neatsakyta Dujokaukių dežutės?

Paulyx » 2019 Lap 23 Šeš, 22:12

Naujų pranešimų nėra Tema turi prikabintų failų Neatsakyta Apranga?

Paulyx » 2019 Lap 23 Šeš, 21:38

Naujų pranešimų nėra Tema turi prikabintų failų Kokį kondensatorių naudoti?

virgas » 2019 Geg 01 Tre, 11:10


 Paskutinės aktyvios temos 
Naujų pranešimų nėra Tema turi prikabintų failų Neatsakyta tarybinis naktipuodis su dangčiu

[ Eiti į: 1, 2 ]

forume Antikvariniai daiktai

Paskutinis pranešimas:

2021 Rgp 25 Tre, 17:21

vytautasvaranka Peržiūrėti naujausius pranešimus

Naujų pranešimų nėra Tema turi prikabintų failų Vyriškos mados 1934 rudens katalogas

forume Antikvariniai daiktai

Paskutinis pranešimas:

2021 Kov 28 Sek, 19:32

donato Peržiūrėti naujausius pranešimus

Naujų pranešimų nėra Tema turi prikabintų failų Senovinis termografas (?)

forume Antikvariniai daiktai

Paskutinis pranešimas:

2021 Vas 28 Sek, 22:43

Raimis Peržiūrėti naujausius pranešimus

Naujų pranešimų nėra Tema turi prikabintų failų Elektrotechnikos prietaisas

forume Antikvariniai daiktai

Paskutinis pranešimas:

2021 Vas 28 Sek, 22:29

Raimis Peržiūrėti naujausius pranešimus

Naujų pranešimų nėra Tema turi prikabintų failų Jungikliai,rozetės ir pan.

[ Eiti į: 1 ... 58, 59, 60 ]

forume Antikvariniai daiktai

Paskutinis pranešimas:

2021 Vas 25 Ket, 21:30

m105 Peržiūrėti naujausius pranešimus

Naujų pranešimų nėra Tema turi prikabintų failų Atsakyta Kas tai?plomba?

forume Antikvariniai daiktai

Paskutinis pranešimas:

2020 Geg 02 Šeš, 18:04

Bamperis Peržiūrėti naujausius pranešimus

Naujų pranešimų nėra Tema turi prikabintų failų Neatsakyta kepure

forume Antikvariniai daiktai

Paskutinis pranešimas:

2020 Vas 02 Sek, 22:59

GINTIL Peržiūrėti naujausius pranešimus

Naujų pranešimų nėra Tema turi prikabintų failų Neatsakyta Kirtiklis?

forume Antikvariniai daiktai

Paskutinis pranešimas:

2020 Vas 02 Sek, 22:54

GINTIL Peržiūrėti naujausius pranešimus

Naujų pranešimų nėra Tema turi prikabintų failų Neatsakyta Dujokaukių dežutės?

forume Antikvariniai daiktai

Paskutinis pranešimas:

2019 Gru 04 Tre, 9:29

Paulyx Peržiūrėti naujausius pranešimus

Naujų pranešimų nėra Tema turi prikabintų failų Neatsakyta Apranga?

forume Antikvariniai daiktai

Paskutinis pranešimas:

2019 Gru 02 Pir, 23:01

Paulyx Peržiūrėti naujausius pranešimus



Įvairiais klausimais rašykite forumo administracijai į

Oldtimers administracija


Į viršų